ام المؤمنین عایشهامهات المؤمنیناهل بیتشبهاتفاطمه رضی الله عنهاقرآنمقالات

آیا ضمیر علیکم در آیه تطهیر دلالت بر درستی ادعای شیعه دارد؟

آیا ضمیر علیکم در آیه تطهیر دلالت بر درستی ادعای شیعه دارد؟

 جواب شیعه:

شیعه می گوید ضمیر علیکم در آیه:
« إِنَّمَا یرِیدُ اللَّهُ لِیذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَیطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا » دلیل است بر اینکه منظور آیه ،زنان پیامبر نیست زیرا اگر مقصود زنان می بود باید ضمیر جمع مونث ( علیکن ) می آمد! و ضمیر جمع مذکر (علیکم ) دلالت دارد بر اینکه این آیه درباره ۵ تن است!

اما جواب ما:

کلمه اهل البیت در زبان عربی یک حرف مذکر است. زیرا معمولاً اهل هر خانه ای را زنان و مردان و دختران و پسران تشکیل می دهند و خانه ای که فقط افراد آن مؤنث باشند قابل تصور نیست، لذا عرب ها عادتاً با کلمه اهل البیت ضمیر مذکر را بکار می برند. و این هم دلایل قرآنی که شاید زبان شیعه را ببندد.

قَالُوا أَتَعْجَبِینَ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ رَحْمَتُ اللَّهِ وَبَرَکَاتُهُ عَلَیکُمْ أَهْلَ الْبَیتِ إِنَّهُ حَمِیدٌ مَجِیدٌ

گفتند: «آیا از فرمان خدا تعجب می کنی؟! این رحمت خدا و برکاتش بر شما خانواده است؛ چرا که او ستوده و والا است!» «هود/۷۳»

آیه خطاب به ساره زن حضرت ابراهیم است و در آن خانه فقط ساره بود. اهل بیت فقط ساره بود. اما با این وجود ضمیر مذکر آمده است.«الأحزاب/۳۳»

« وَحَرَّمْنَا عَلَیهِ الْمَرَاضِعَ مِنْ قَبْلُ فَقَالَتْ هَلْ أَدُلُّکُمْ عَلَى أَهْلِ بَیتٍ یکْفُلُونَهُ لَکُمْ وَ هُمْ لَهُ نَاصِحُونَ  » «القصص/۱۲»

ما همه زنان شیرده را از پیش بر او حرام کردیم (تا تنها به آغوش مادر بازگردد)؛ و خواهرش (که بی تابی مأموران را برای پیدا کردن دایه مشاهده کرد) گفت: آیا شما را به خانواده‌ای راهنمایی کنم که می‌توانند این نوزاد را برای شما کفالت کنند و خیرخواه او باشند.

در آیه فوق منظور از اهل بیت ، مادر موسی است اما با این وجود باز ضمیر بصورت مذکر آمده تا شاید ضمیر و وجدان شیعه ها بیدار شود و حق را بپذیرند.

دوماً:
در ۵ تن شما یک نفر، زن است! پس چرا ضمیر جمع مذکر آمده؟!

چرا نیامده علیکم و علیکِ؟

میدانم که جواب شما چیست!

بله اگر مخاطبین مجموعه ای از زن و مرد باشند ضمیر مذکر ،غالب می شود و گروه را با ضمیر مذکر خطاب می کنیم.

و این را هم اگر نمی دانید بدانید که اگر در گروهی صد نفره ،۹۹ نفر زن باشند و یک نفر مرد،باز ضمیر مذکر را برای آن گروه بکار می برند! این دستور زبان عربی است.

پس وقتی آیه می گوید: «ِِوَقَرْنَ فِی بُیوتِکُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیهِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاهَ وَآتِینَ الزَّکَاهَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا یرِیدُ اللَّهُ لِیذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَیطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا »

« و ای همسران پیامبر ، در خانه‌های خود بمانید، و همچون دوران جاهلیت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید، و نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و خدا و رسولش را اطاعت کنید؛ براستی که خداوند می‌خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملا شما را پاک سازد.»

پس اینجا منظور از اهل بیتی است که متشکل است از پیامبر و زنانش، پس باید که ضمیر مذکر می آمد! و باز تکرار می کنیم که اصلا خود کلمه (اهل بیت)، کلمه ای مذکر است.

نویسنده : محمد باقر سجودی شیعه ی هدایت یافته به اهل سنت و جماعتتگ‌ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن