اصول دینامام زمانامامتامامزادهبدعتتحریفتوحید و شرکتوسلخرافاتشبهاتعصمتعلم امامغلوقرآنگنبد و بارگاهمقالاتمنابع روایی شیعهولایتولایت تشریعیولایت تکوینی

(استخلاف ائمه) بررسی جانشینی ائمه

یکی از مشکلات عمده ای که جامعه ما امروزه با آن دست به گریبان است بی سوادی و فهم ناقص از دین است. که این نقطه از سوی برخی سودجویان مورد سوء استفاده قرار گرفته، وباعث شده تصورات منفی ونادرستی در دین رایج گردد.
علامه آیت الله سید ابوالفضل برقعی قمی (رحمه الله) که یکی از بارزترین شخصیت های علمی معاصر ایران و جهان اسلام است در تفسیرشان که بنام «تفسیر تابش» مشهور است به برخی از این موارد اشاره فرموده اند. مناسب دانستیم که برخی از این موضوعاتی که در حال حاضر با کبکبه ودبدبه ی زیادی در بین عوام الناس مطرح می شود را در «تفسیر تابش» پیگیری کرده در اختیار دانش جویان و طالبان حق قرار دهیم تا با مطالعه آن حقائق را دریافته در دام ها و چاله های مشبوهی که دوستان نادان و یا دشمنان دانا در سر راه کنده اند نیفتند.

توضیحات علامه آیت الله سید ابوالفضل برقعی قمی (رحمه الله)در تفسیر آیه/۵۵ سوره مبارکه نور
الله متعال می فرمایند:
(وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئاً وَمَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذَلِکَ فَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ)

ترجمه:
خدا به آنان که ایمان آورده از شما و عمل‌های شایسته را انجام دادند وعده داده که حتما ایشان را در این زمین جانشین کند چنان که کسان پیش از ایشان را جانشین کرد و حتما به ایشان تمکّن می‌دهد که دینی را که برای ایشان پسندیده (اجراء سازند) و حتما برای ایشان خوف ایشان را تبدیل به أمن می‌کند تا اینکه مرا بپرستند و چیزی را شریک من نسازند و هر کس بعد از این کافر شود پس آنان خود فاسقند(۵۵).

نکات:
حق‌تعالی وعده داده به حاضرین زمان رسول خدا صلی الله علیه وسلم، بدلیل کلمه : مِنْکُمْ که ایشان را در زمین جانشین کند یعنی جانشین مشرکین نه جانشین خدا. زیرا خدا جا و جانشین ندارد، بدلیل اینکه فرموده :
«کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ » که قبل از مؤمنین نیز عده‌ای در قرنی بوده و در قسمتی از زمین زعامت می‌کردند و سپس می‌رفتند و خدا دیگران را جانشین ایشان قرار می‌داد و زعامت و سلطنت عده‌ای به دیگران منتقل می‌شد، پس همانطور که مردم پیش از ایشان در قسمتی از زمین خلافت نمودند نه همه زمین، خدا وعده داد که مؤمنین زمان رسول خدا صلی الله علیه وسلم نیز در قسمتی از زمین قدرت پیدا کنند، و این وعده إلهی بواسطه اینکه مؤمنین زمان رسول واقعا ایمان داشتند و کارهای شایسته را طبق همین آیه انجام دادند، عملی گردید. و لذا همان مؤمنین که تمکن از اجرای مراسم دینی نداشتند و همواره از قدرت مشرکین خائف بودند، خوف ایشان طبق وعده إلهی تبدیل به أمن شد و در اجرای مراسم دینی تمکن پیدا کردند و زمین‌های مشرکین و کفار بدست ایشان و در تحت تسلط ایشان در آمد.

و باید دانست چنانکه در آیه ذکر شده در اسلام و سایر ادیان الهی، حکومت هدف نیست بلکه وسیله است، و هدف ادیان چنان است که در آیه ذکر شده و می‌فرماید:
«
یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئاً »
«آنچنان که تنها مرا می پرستند و چیزی را شریک من نخواهند ساخت.»
بنابراین هدف انبیاء حکومت نبوده و ایشان بجز تبلیغ رسالت و بشارت و انذار، سِمَت دیگری نداشته‌اند، و آیات قرآن در این مورد صراحت کامل دارد.

مطلب دیگر آنکه بعضی از متعصبین مذهبی ما گفته‌اند: مقصود از «الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ»، ائمه اثنی عشر می‌باشند!! و روایتی هم در این باره جعل کرده‌اند ولی این قول مخالف صریح آیه است زیرا «مِنْکُمْ» مخاطبین و حاضرین زمان رسولند و ائمه اثنی عشر و یا حضرت مهدی، مخاطب و حاضر نبوده‌اند و باضافه بعقیده خود شیعه، ائمه اثنی عشر تمکّن از اجرای مراسم مذهبی خود نداشتند و همواره در خوف و تقیه بوده‌اند!
و در نهج البلاغه خطبه ۱۴۶ آمده است که چون به هنگام جنگ مسلمین با ایران، عمر با حضرت علی مشورت کرد که آیا برای یاری لشکر اسلام به ایران برود، حضرت علی به همین آیه اشاره و تکیه نموده، فرمود:
مرو که خدا وعده خود را انجام می‌دهد و لشکر اسلام پیروز می‌شوند.
و فرمود: و نحن علی موعود من الله، و الله منجز وعده، و ناصر جنده، که لشکر اسلام به برکت اسلام بسیارند، و تو قطب آسیای اسلامی و همین جا بمان؛ «فکن قطبا، و استدر الرحی بالعرب، واصلهم…» تا آخر.
اما مجلسی و شیخ طوسی بر ضد کلام خدا و بر ضد کلام علی می‌گویند:
ما روایتی داریم که آیه مربوط به محمد و مسلمین صدر اسلام نیست بلکه راجع به مهدی معدوم در آن زمان است!!

نویسنده : علامه آیت الله سید ابوالفضل برقعی قمی (رحمه الله) شیعه ی هدایت یافته به اهل سنت و جماعت

تگ‌ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن