تحریفشبهاتمقالاتمنابع روایی اهل سنتمنابع روایی شیعه

۵- اسم های مؤلفان و کتاب های آنها که پنداشته می شود از اهل سنت هستند.

سليمان بن خوجه إبراهيم قبلان الحسينی الحنفی النقشبندی القندوزی

سليمان بن ابراهيم قندوزی حنفی، متوفى سال: ۱۲۹۴ هجری، صاحب كتاب «ينابيع المودة»:
کسی که به کتاب او بنگرد، متوجه می­ شود که مؤلف آن شخصی شیعه ­ی اثني عشری می ­باشد. علمای شیعه به این امر به صراحت سخن نگفته­ اند؛ ولی آقا بزرگ تهرانی کتاب او را از تألیفات شیعی شمرده است و از آن در كتابش (الذريعة إلى تصانيف الشيعة ۲۵/۲۹۰) سخن گفته است. چیزی که آشکار می­ گرداند او شیعه­ ی اثنی عشری است، مطالبی است که در كتابش «ينابيع المودة ۱/۲۳۹» وجود دارد.
از جعفر صادق از پدرانش عليهم السلام آورده است که:
على رضی الله عنه به همراه رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم قبل از رسالت نوری را دید و صدایی را شنید و پیامبر صلى الله عليه و آله و سلم به او فرمود: اگر من آخرین پیامبر نبودم تو در پیامبری با من شریک می­ شدی. تو پیامبر نیستی ولی وصی پیامبر و وارث او می­ باشی؛ بلکه تو سرور اوصیاء و امام پرهیزگاران هستی.

همچنین از جابر روایت کرده است که رسول الله (صلَّى الله عليه و آله) فرمود:
من سرور پیامبران می ­باشم و علی سرور اوصیاء است. اوصیای بعد از من دوازده نفر می­ باشند، اولین آنها علی و آخرین آنها مهدی قائم می­ باشد. (ينابيع المودة ۳/ ۱۰۴).

همچنین از جابر بن عبدالله آورده است که:
رسول الله (صلَّى الله عليه و آله) فرمود:
«ای جابر! اوصیای من و امامان مسلمان بعد از من اولین آنها علی است و بعد حسن و بعد حسین و بعد علی بن حسین و بعد محمد بن علی معروف به باقر و تو او را خواهی دید. وقتی او را دیدی سلام مرا به او برسان و بعد جعفر بن محمد و بعد موسى بن جعفر و بعد علی بن موسى و بعد محمد بن علی و بعد علی بن محمد و بعد حسن بن علی و بعد قائم می­ باشند. قائم هم نام من است و کنیه­ ی او کنیه ­ی من می­ باشد. او محمد بن حسن بن علی می­ باشد و به دست او الله تبارك و تعالى مشرق های زمین و مغرب های آن را فتح می­ کند.
او از اولیای خود غایب می­ شود و کسی به گفتن امامت او ثابت قدم نمی­ گردد مگر کسی که الله قلب او را برای ایمان امتحان ­نماید». (ينابيع المودة: ۲/ ۵۹۳، طبعة المطبعة الحيدرية، النجف/ العراق).

کسی که چنین احادیثی را روایت کند، امکان ندارد که به هیچ شکل اهل سنت و جماعت باشد؛ حتی اگر چنین ادعایی داشته باشد.

نتیجه اینکه: سليمان بن خوجه إبراهيم قبلان الحسينی الحنفی النقشبندی القندوزی، شیعه است و از اهل سنت و جماعت نمی باشد.

تگ‌ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن