تحریفشبهاتمقالاتمنابع روایی اهل سنتمنابع روایی شیعه

۸- اسم های مؤلفان و کتاب های آنها که پنداشته می شود از اهل سنت هستند.

ابن عبد ربه، شهاب الدین ابو عمر احمد بن محمد بن عبد ربه بن حبیب صاحب كتاب «العقد الفريد»

ابن عبد ربه شيعه است (ولی او رافضی نبوده است):
نَسَبِ او «شهاب‌الدین ابوعمر  احمد بن عبدِ ربّه بن حبیب بن حُدَیر بن سالم قرطبی» ذکر شده است.
احمد بن عبد ربه در ۱۰ رمضان ۲۴۶ قمری/ ۲ دسامبر ۸۶۰ در قرطبه (در استان کوردوبای امروزی اسپانیا) زاده شد و همانجا پرورش یافت.

کتاب العقد الفرید بمعنای «سینه ریز بی مانند» نوشته ابن عبد ربه اندلسی در موضوع اخبار حکایت و بصورت منظوم به زبان عربی است؛
العِقد الفَرید کتابی در تاریخ و اخبار و حکایات است و از نظر تاریخ اندلس حائز اهمیت است، زیرا مؤلف خود شاهد بسیاری از حوادثی بوده‌است که در کتاب ذکر شده‌است و نیز از آنجا که بسیاری از منابع ابن عبد ربه از دست رفته این کتاب منبع منحصربه‌ فرد برخی روایات تاریخی مانند اخبار مربوط به زیاد و حجاج بن یوسف و علویان است. جایگاه این کتاب به عنوان کتاب درسی ادب نیز قابل توجه است.
هدف وی از نگارش این کتاب اساسا آن بوده است که مجموعه‌ای از معارف و آدابمشرق را در اختیار نسل جوان مغرب قرار دهد. اما علاوه بر این کتاب شامل بخشهایی مربوط به تاریخ اندلس و شاعران اندلسی نیز می‌باشد.
احمد بن عبدربه شاعر دربار امیر منذر، امیر عبدالله و عبدالرحمن ناصر بود.
در سال‌هایی پایانی عمرش فلج بود، سپس در ۱۸ جمادی‌الاول ۳۲۸ قمری/ ۶ مارس ۹۴۰ در قرطبه درگذشت.

ابن كثيرـ رحمه الله تعالى ـ در مورد ابن عبد ربه می گوید:
(كان من الفضلاء المكثرين والعلماء بأخبار الأولين والمتأخرين و يدل كثير من كلامه على تشيع فيه و ميل إلى الحد من بني أمية و هذا عجيب منه لأنه أحد مواليهم وكان الأولى به أن يكون ممن يواليهم لا ممن يعاديهم) البداية والنهاية (۱۱/۲۳۰) [وقال في موضع آخر ـ رحمه الله تعالى ـ : ( كان فيه تشيع شنيع ومغالاة في أهل البيت). ]البداية والنهاية (۱۰/ ۴۳۳).
ابن عبد ربه از فضلاء و علمای آگاه به اخبار متقدمین و متأخرین می باشد و بسیاری از گفتارها و باورهایش دلالت بر شیعی بودن ایشان و تمایل به مخالفت با بنی امیه داشته و این کار او عجیب است زیرا او در نسب به بنی امیه می رسد و این شایسته تر هست که او دوستدار آنها باشد تا دشمنشان. البداية والنهاية (۱۱/۲۳۰) و در جایی دیگر می گوید: ابن عبد ربه از شیعیان گمراه و جزو غلوکنندگان در اهل بیت می باشد. البداية والنهاية (۱۰/ ۴۳۳).

نتیجه اینکه: ابن عبد ربه، شهاب الدین ابو عمر احمد بن محمد بن عبد ربه بن حبیب، شیعه است و از اهل سنت و جماعت نمی باشد.

تگ‌ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن